• ב"ה ימות המשיח!
  • י' סיון התשפ"ד (16.06.2024) פרשת נשא

נפש דואבת

שביתת אזהרה במרכז הרפואי 'גהה' לבריאות הנפש: "בבתי כלא יש מרחב מחיה גדול יותר" • הצוות השבית את פעילות אשפוז היום והפגין בשער המרכז הרפואי שבפתח תקווה, כחלק מהמאבק להקטנת הצפיפות והוספת כוח אדם במרכזים לבריאות הנפש • יו"ר ועד הרופאים: "אנחנו במצוקת כוח אדם אדירה. אנשים ממתינים חודשים לטיפול" • חשיפה: בקרוב יסגר המוסד כליל
נפש דואבת
עובדי שירות הבריאות מפגינים בדרישה למציאת פתרון
כל הידיעות מאתר הגאולה אצלכם בואצאפ

עובדי המרכז לבריאות הנפש גהה בפתח תקווה הפגינו במחאה על הזנחת מערך בריאות הנפש, ושיבשו את הפעילות השוטפת. במסגרת מחאת העובדים, הטיפולים במרפאות האמבולטוריות נעצרו. בהפגנה שנערכה בשער המרכז הרפואי השתתפו פסיכיאטרים, מנהלי מחלקה, אחים, אחיות ועובדים נוספים. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "יש חולים, אין רופאים" ו"במחלקה צפופה אין החלמה".

המחאה התקיימה כחלק ממאבק 'פיקוח נפש' שמובילה ההסתדרות הרפואית בדרישה לשינוי יסודי במערך בריאות הנפש הציבורי בבתי החולים ובקהילה.

הדרישות העיקריות של מאבק "פיקוח נפש" הן הגדלת כלל כוח האדם במרכזים הרפואיים בהתאם למתווה מוסכם, הקטנת מספר המאושפזים במחלקות כדי למנוע אשפוז בתנאי צפיפות, תקצוב מאבטחים בכל מחלקה ומרפאה שבה פועל השירות הפסיכיאטרי, קידום תקנון מיונים ומחלקות שפועלות כיום ללא מקורות תקציבים וסובלות ממצוקה מתמדת, גיוס פסיכיאטרים למערכת הבריאות הציבורית כדי לצמצם למינימום את זמני ההמתנה לשירות פסיכיאטרי ואימוץ וועדת האיכות בפסיכיאטריה (וועדת מלמד) על ידי משרד הבריאות כתוכנית חומש למערך רפואת הנפש.

במחאה השתתפו מנהלים בכירים, רופאים ואנשי צוות. ד"ר דוד בן דור, יו"ר ועד הרופאים ומנהל מחלקת הנוער ב'גהה': "המטופלים נמצאים בצפיפות, בחוסר של מיטות, בתנאים ירודים. מחלקה צפופה לא מאפשרת טיפול סביר. אנחנו במצוקת כוח אדם אדירה. אנשים ממתינים חודשים על גבי חודשים לקבל טיפול במרפאה, המצב שלהם כמובן לא משתפר, אלא לעתים מחמיר והם עלולים גם להגיע לאשפוז".

מר זקין מירזאיב, יו"ר ועד העובדים ב'גהה': "בתי החולים הפסיכיאטריים עומדים מתחת לכל תקן מינימלי שיש למחיה. בבתי כלא יש מרחב מחיה גדול יותר מאשר בבתי חולים פסיכיאטריים. לא יתכן שבחדר שהתקן שלו לא עולה על שני מטופלים, ישכבו חמישה-שישה אנשים. זה תת רמה טיפולית בכל קנה מידה. מעל קיבולת מסוימת של מספר חולים אי אפשר כבר לטפל. אותו אדם שלא התקבל במרפאה או במיון בזמן סביר, נקבל אותו מאוחר יותר סוער, אלים, תוקפן. חייבים לעצור את כדור השלג הזה. אנחנו לא מוכנים להיות הבייביסיטרים של החולים, אנחנו רוצים לטפל בהם בכבוד. חשוב שיגיעו שרים ויראו את המצב בשטח, שחולה ישן על חולה".

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית אמר הבוקר: "משרד הבריאות ממשיך במדיניות השתיקה, והחולים והצוותים המטפלים בהם משלמים את המחיר. לא נהסס להחריף את הצעדים ככל שיידרש, על מנת להביא לפתרון המשבר. אני קורא להנהלת משרד הבריאות להיפגש באופן מיידי על מנת לקדם באופן מיידי תכנית מתוקצבת וישימה, שתבטיח את איכות הטיפול הפסיכיאטרי לכל אזרח במדינת ישראל".

מדובר בהפגנת מחאה אחת שנערכת כחלק ממאבק הנמשך תקופה ארוכה ע"י ההסתדרות הרפואית, הקורא לשיפור התנאים במוסדות לבריאות הנפש. בינתיים לא נרשמה התקדמות מצד משרד הבריאות בהבנת הרופאים והעובדים, והתיאורים מתוך המחלקות מראים כי אכן יש לטפל במשבר בהקדם. אלא שחובה עלינו להביט על הפרשיה ולחשוב מה עלינו להסיק ממנה ואלו מסרים חיוביים ביכולתנו להפיק מכך.

מחלות הנפש הן התפתחות קיצונית של הצורך הנפשי במנוחה וברוגע. הנפש דורשת כח ועוצמות שלא תמיד ניתנים לה, החוויות והחסכים הנובעים מהמחסור של הנפש, עלולים לפצוע אותה ולשרוט אותה, ובכך היא נותרת מצולקת ופגועה. הדרך אל מחלות הנפש עשויה פעמים רבות לעבור בחוסר הידע או היכולת של האדם להעניק לנפשו את מבוקשה.

יתכן, כי הליקויים הקשים בתשתיות השירות הפסיכיאטרי, עשויים ללמדנו על כך שבתקופה הקרובה לא יהיה צורך במוסדות אלו, והבעיות הקשות והמצערות המביאות את הציבור להזדקק לשירותיהם, פשוט יעלמו מחיינו. הדבר ברור גם באופן כללי על כל הבעיות הרפואיות, אך אתגרי רפואת הנפש יקבלו את המענה וימנעו מראש באופן מיוחד. שכן לגבי כל בעיה רפואית מבטיח לנו הנביא בתנ"ך: "אז תפקחנה עיני עיוורים ואוזני חרשים תפתחנה, אז ידלג כאייל פיסח ותרון לשון אילם" - חלק בלתי נפרד מעקירת הרוע מעולמנו, הוא גם היעלמות הבעיות הבריאותיות.

אך אין מדובר רק לגבי המחלות הפיזיות, שנגזר הקץ על גורלן, כי אם גם ובמיוחד על הבעיות הנפשיות. הנפש שלנו בנויה מהצימאון הבלתי פוסק. המנוע של האדם בחייו הוא התשוקה לכבוש יעד ועוד יעד - להשיג יותר ממה שיש לו עכשיו. זהו הצורך המובנה של הנפש שלנו - להתקדם ולהתעלות. גם בתהילים מובא צורך זה של הנפש כדבר בריא וכתנאי להתפתחות וצמיחה - "ילכו מחיל אל חיל". אך כאשר הנפש צמאה ומשתוקקת לעלות ולהתפתח, ואיננה מוצאת את הדרך הנכונה לעשות זאת, זו תחילתה של תאונה.

בקרוב מאוד, כפי שהבטיח בנבואה הרבי מליובאוויטש מלך המשיח שליט"א, תגיע הגאולה. המאפיין המרכזי של תקופת הגאולה, הוא גילוי אורו הגדול של הבורא בעולם. אם היום אנו מורגלים רק בהארות קטנות ורגעיות, וגם הן אינן מוחשיות וברורות - הרי שבקרוב ממש כולנו נרגיש היטב את הבורא, ושום דבר לא יסתיר אותו ואת אורו מאיתנו. כאשר גילוי זה יהיה בעולם, הנפש תרגיש שלווה ושלימות. אז יפסק המרדף האינסופי אחר האושר, כולנו נוכל להנות ללא סוף מאורו האינסופי של הבורא. לכן, כאשר מדברים על בעיות במרכזים לרפואת הנפש, ראוי לזכור שבקרוב מאוד כלל לא נצטרך אותם.

הסטטיסטיקה שלא רואה ממטר, בקרוב תיתן לכולנו חיי נצח

להרוג את המוות: חבל התליה של הרוע

תגובות

הוספת תגובה חדשה

בתהליך...