• ב"ה ימות המשיח!
  • ו' סיון התשפ"ד (12.06.2024) פרשת בחוקותי

להוביל ולא להיגרר: מודל המנהיגות של מרדכי

מרדכי מעניק לנו תמונה חיה של מנהיג ישראל אמיתי. כזה שמוליך את העם ולא הולך אחריו. כזה שלא מסיר אף פעם אחריות, גם לא מאלה שלא שומעים בקולו. כזה שמגלה אומץ ושאר-רוח, לא מתקפל מול לחצים ולא נרתע מול איומים
להוביל ולא להיגרר: מודל המנהיגות של מרדכי
עדכונים שוטפים בערוץ הגאולה בטלגרם

אחת הדמויות המרכזיות בסיפור נס פורים היא מרדכי היהודי. אישיות מיוחדת במינה, כשלאורך המגילה מתגלות הפנים היפות הרבות שלה. מרדכי היה מנהיג ישראל והסמכות התורנית הגבוהה בעם. בעת הצורך, גילה גאווה יהודית אמיצה, ולא כרע ולא השתחווה להמן הצורר. אך בד בבד, לא התבייש להתכנס לתפילה יחד עם ילדים ופעוטות, כפי שמספרים חז"ל, מבלי שיראה בכך פגיעה במעמדו הרם.

מתוקף תפקידו, גילה מרדכי אחריות וניסה בכל כוחו למנוע את מעידת היהודים בסעודת אחשוורוש. גם בדיעבד – לאחר שחטאו ונענשו – לא התנער מאחריותו, אלא ניווט את העם לחזרה בתשובה ולהצלה. 

בתבונה מזהירה, הצליח מרדכי להציל את חיי אחשוורוש מהמזימה שרקמו נגדו שומרי ראשו, ובתבונה עוד יותר מזהירה, ידע להפעיל ברגע הנכון את אסתר אחייניתו למען הצלת העם. אפילו אחשוורוש, שעל-פי חז"ל היה לטיפש גדול – ידע לזהות את כישוריו המיוחדים ובחר בו לתפקיד המשנה למלך והמנהל המדיני והכלכלי של ממלכת מאה עשרים ושבע המדינות.

מעל לכול, היה מרדכי צדיק. הצדיק הגדול בדורו. בשפה המקובלת היום הוא נקרא הרבי של עם ישראל. רבי הוא ראשי התיבות – ראש-בני-ישראל. האישיות הראשונה במעלה של העם הראשון במעלה. וזה בעצם מה שמסביר את המכלול המופלא של הדמות האגדית.

***

מרדכי הוא סמל ומופת למעמד הראוי ולסמכויות של אישיות תורנית. שלא כאותה דעה טועה שקנתה שביתה בלבם של רבים, כי לתורה ולבקיאים בה יש מה לומר רק בתוך כותלי בית-הכנסת ובית-המדרש, וכי כל נושא שאין לו זיקה גלויה לתחומי הדת – נמצא מחוץ לתחום של הרבנים ותלמידי החכמים.

מרדכי ונס פורים מוכיחים את טעותה של דעה זו. הנה, אישיות תורנית מובהקת שצמחה מתוך בית-הדין הגדול של עם ישראל (הסנהדרין) והיא זו שניהלה את המערכה נגד אויבי העם, עד לניצחון וההצלה הניסיים.

זה לא צירוף מקרי שבאותה דמות התגלמו גדלות תורנית ויכולות מנהיגות. הגדלות התורנית היא זו שהולידה אצל מרדכי את הראייה המפוכחת ואת הידע כיצד לנהוג מול אויבים, מול חתרנים או מול קשיים כלכליים. התורה היא חכמת-העל, התכנית של כל מה שקורה בעולם. מי שלמד אותה כראוי ובקי בה – יודע כיצד לפרש נכון את המידע שאצור בה וכיצד להשתמש בו.

***

מעבר לכך, מעניק לנו מרדכי תמונה חיה של מנהיג ישראל אמיתי. כזה שמוליך את העם ולא הולך אחריו. כזה שלא מסיר אף פעם אחריות, גם מאלה שלא שומעים בקולו. כזה שמגלה אומץ ושאר-רוח, לא מתקפל מול לחצים ולא נרתע מול איומים. כזה שנכון לשבת בפשטות 'בשער המלך' ולא מחפש לשכות שרד. כזה שמסוגל לשוחח בטבעיות עם ילדים ואדרבה משקיע בגיל הרך כוחות ומשאבים, כי בהם – בבני הדור הבא – תלוי עתיד העם.

תכונות אלה נמצאו אצל כל גדולי האומה. אצל יוסף הצדיק, אצל משה רבינו, אצל דוד המלך ואצל כל מנהיגי ישראל האמיתיים לדורותיהם. תכונות אלה נמצאות גם אצל גדול האומה של דורנו, הרבי של עם ישראל – הרבי מליובאוויטש מלך המשיח שליט"א. מנהיג אמת, אוהב-אמת של כל יהודי, גאון אלוקי שנושא בגאון את עמדת התורה בכל תחום ומקצוע, חי בפשטות אך חובק בהנהגתו עולם ומלואו.

כאשר נברך בחג הפורים 'שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה' – תהיה בלבנו כוונה פשוטה וברורה: שנזכה כבר להתגלותו של 'מרדכי של דורנו' – הרבי שליט"א מלך המשיח – בזמן הזה, תכף ומיד ממש.

המן ומרדכי: הפכים או אחים?

ארבעת מצוות פורים: תקציר ההלכות

תגובות

הוספת תגובה חדשה

בתהליך...