האגודה למען הגאולה האמיתית והשלמה

לקראת תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה

אקטואליה

הרב אבישי איפרגון 651 צפיות 0

לקראת תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה

פרשנות בטחונית בראייה חסידית

 

לקראת תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה

 

ביום ראשון בתחילת השבוע תקף משטר אסד בנשק כימי את העיירה דומא, שבפרברי דמשק, וזאת בהמשך להפצצות אוויריות כבדות על האזור המזרחי של מחוז דמשק, שבו נאחזו המורדים בשנים האחרונות, וממנו פעלו נגד דמשק עצמה. התקיפות האוויריות בוצעו באכזריות כנגד אוכלוסיה אזרחית וגרמו לנפגעים רבים ולעזיבת כ- 150,000 אזרחים. לאחר שכבש את רוב השטח, נכנס הצבא הסורי ביום ששי (כ"א ניסן) לעיירה דומא. אולם, עשרות אלפי אזרחים סירבו לעזוב את העיר, ובתוכם אלפי מורדים.

 

משטר אסד לא בחל באמצעים, ועל מנת לעקור באופן סופי את המורדים מהעיר, הפעיל נשק כימי. מאות נפגעו, ועשרות רבות נהרגו, ביניהם נשים וילדים רבים. התמונות הנוראיות מהמתקפה הביאו לגינויים חריפים ביותר, ולדרישה בינ"ל לתגובה קשה.

 

תקיפה ישראלית נגד בסיס מל"טים איראני

יום למחרת התקיפה הכימית הסורית, תקפה ישראל – ע"פ פרסומים זרים – יעד צבאי הממוקם בתוך שדה התעופה הסורי 4-T.

משדה התעופה הזה המריא לפני כחודשיים המל"ט האיראני שחדר לישראל. כזכור, חיל האוויר הפיל את המל"ט, ואף השמיד את קרון הבקרה שהנחה אותו, ושהיה ממוקם אף הוא בשדה התעופה הנ"ל (בתגובה הפילה סוריה מטוס 16-F ישראלי). לאחר התקיפה הודיעה רוסיה כי ע"פ מערכות המודיעין שלה ישראל היא זו תקפה. אם אכן כך, הרי שתקיפה זו לא בוצעה כתגובה על התקיפה הכימית (משום שישראל נמנעת מלהתערב במלחמת האזרחים), אולם ניתן להעריך כי ישראל ניצלה את האווירה הבינ"ל הקשה נגד סוריה, ותקפה מסיבותיה שלה.

 

בתקיפה עצמה נהרגו כ- 15-20 חיילים וקצינים. לאחר כיממה, הודיעה איראן כי נהרגו 7 מאנשיה, וביניהם קצין בכיר במערך המל"טים של "משמרות המהפכה". משמרות אלו הינם הזרוע הצבאית של המשטר האיראני, האחראית ל"ייצוא" המהפכה האסלאמית, ולמאבק הצבאי והמודיעיני במתנגדי המשטר, הן באיראן והן מחוצה לה. הימצאות הקצין הבכיר בבסיס הסורי מעידה על הרצון האיראני להתבסס בסוריה.

 

סביר להניח, כי התקיפה נעשתה בהתאם למדיניות "הקווים האדומים" במסגרתה מסכלת ישראל את ההתבססות האיראנית, וזאת על מנת למנוע אפשרות לבנייתה של "חזית שניה" נגד ישראל מתוך שטח סוריה, ולכן הותקף מערך המל"טים האיראני (שכולל מל"טים חמקנים, חמושים וארוכי טווח), וגם כדי למנוע את העברת המל"טים והטכנולוגיה המתקדמת שלהם לידי לחיזבאללה.

 

לאחר ההודעה (החריגה) על נפגעיה בשל התקיפה, איימה איראן כי היא תגיב נגד ישראל. בשל כך, הועלתה רמת הכוננות בפיקוד הצפון, בחיל האוויר ובמערכי המודיעין. למרות האיומים האיראנים, להערכתי, איראן תחשוש מלבצע תקיפה גדולה וזאת משום שהדבר יתן לישראל את התירוץ להשמדתם של מתקני הגרעין באיראן. ישראל אף איימה כי אם אכן תגיב איראן, אזי תפיל ישראל את המשטר הסורי.

 

ככלל, איראן ניצבת כיום בפני אתגר גדול ביותר, וזאת משום שארה"ב עומדת לפרוש מהסכם הגרעין, ולהטיל עליה סנקציות כלכליות כבדות (ויתכן אף לפעול צבאית נגדה). המטבע האיראני כבר איבד שליש מערכו בחצי השנה האחרונה, והמשטר חושש מאוד מהצפוי לו בחודשים הקרובים. בימים האחרונים, ועל רקע צפי לתקיפה אמריקנית, המשיך לצלול ערכו של המטבע האיראני, ואלפי אזרחים באיראן עטו על חלפני הכספים והבנקים בניסיון לרכוש מטבעות דולר ויורו.

 

התפתחויות אלו הינן בחסדי ה' חיוביות מאוד עבור ישראל.

 

היערכות בין לאומית לתקיפה בסוריה

נכון לרגע כתיבת שורות אלו, ישנן התפתחויות רבות בשטח המלמדות כי ארה"ב נערכת לתקיפה בסוריה, ככל הנראה ביחד עם צרפת, ויתכן שגם עם בריטניה ומדינות נוספות. להערכתי ישראל לא תיטול חלק בתקיפה (אא"כ היא תותקף בעצמה ח"ו). עשרות מטוסי קרב נפרסו באזורנו, משחתות אמריקניות כבר משייטות לא הרחק מחופי סוריה, מטוסי ביון ומודיעין של ברית נאט"ו ושל ארה"ב נצפים בסמיכות לגבולות סוריה, נושאת המטוסים "טרומן" וספינות טילים נוספות נעות לאזור. כמו כן, צוללות בריטיות נצטוו להגיע למרחק שיאפשר תקיפה של מטרות בסוריה, ומטוסי קרב צרפתים פרוסים אף הם בכמה מדינות הסמוכות לעיראק.

 

תקיפה זו, במידה ותתממש, צפויה להערכתי להיות נרחבת יותר מאשר התקיפה האמריקאית הקודמת (לפני כשנה), והיא תכלול טילי שיוט ומטוסי קרב, של כמה מדינות, שיפעלו נגד מספר מטרות גדול יותר – בדגש על שדות תעופה ומתקני נשק כימי, ויתכן שגם נגד מערכות נ"מ, מפקדות וסמלי שלטון. זהו מבחן לנחישותה של ארה"ב שישמש גם כמסר מול צפון קוריאה ואיראן.

 

הצבא הרוסי העלה אף הוא את רמת הכוננות שלו במקומות רבים, מפציצים רוסים מופנים לאזור, חיל הים הרוסי הוכנס לכוננות,

וצילומי לוויין אף הראו שספינות הקרב הרוסיות עזבו את נמלי סוריה (הן על מנת לצמצם את הסיכוי שיפגעו והן כדי לפטרל בים התיכון ולהיערך למתקפה הצפויה).

 

הצבא הסורי צמצם את נוכחותו בבסיסים רבים, מפקדות ומשרדים פונו במהירות מיושביהם, וכלי טיס הועברו בבהילות לבסיסים רוסים בתוך סוריה (מתוך הבנה שארה"ב תימנע מלתקוף אותם). גם יחידות חיזבאללה והמיליציות האיראניות הפועלות בתוך סוריה כבר פינו בסיסים ועמדות רבות, וניכר בבירור שהאיום האמריקני גורם לחשש עצום בקרב כוחות "ציר הרשע".

 

רוסיה הכריזה שהיא תפיל את הטילים האמריקנים, ואף איימה שהיא "תשמיד את המשגרים של הטילים" – דהיינו שהיא תתקוף את הספינות ומטוסי הקרב שישגרו את הטילים.

 

לדעתי, למרות איומים חריפים אלו, רוסיה תימנע מלתקוף בפועל את המטוסים והספינות של בעלות הברית (אא"כ הם יהוו סכנה ממשית ומיידית לכוחות רוסים – דבר שארה"ב תנסה להימנע ממנו). אולם, היא כן תנסה ליירט את הטילים עצמם.

 

יירוט טילי שיוט הינו אתגר טכנולוגי גדול, וזאת בשל מימדיהם הקטנים (בשונה מטילים בליסטיים כדוגמת הסקאד) והשח"ם הקטן שלהם, ובשל מסלול טיסתם היחודי שהינו קרוב מאוד לפני הקרקע, דבר שמקשה מאוד על איתורם, ועל נעילת מכ"ם ממושכת שהכרחית לצורך יירוט מוצלח. כמו כן, ובניגוד לרושם הנוצר בתקשורת, מספרן של מערכות הנ"מ הרוסיות החדישות הפרוסות בסוריה, שמסוגלות ליירט טילי שיוט, הינו קטן, והשטח עליו הן מסוגלות להגן מפני טילי שיוט הינו מצומצם ביותר (וזאת בשונה מיכולתן ליירט מטוסי קרב שמשתרעת על פני שטח נרחב יחסית).

 

אמנם, גם הנ"מ הסורי מפעיל כמה סוללות חדישות שיש להן יכולת מסוימת ליירוט טילים (כמו ה- 17-SA), אולם, מספרן הקטן, והעובדה שהתוקפים צפויים להפעיל גם מערכות לוחמה אלקטרונית, דמיים, אמצעי הונאה, לוחמת סייבר, ושימוש במטוסי חמקן – יקשו מאוד על פעילות הסוללות הנ"ל. יתכן שהסוללת הסוריות אף יותקפו ויושמדו.

 

לכן, להערכתי, רק חלק מצומצם מהטילים אכן ייורטו (אם כי סוריה ורוסיה יטענו, כמובן, שהן יירטו את רובם, כפי שהן עושות גם בכל התקיפות המיוחסות לישראל).

 

ככלל, פוטין הוא שחקן בינ"ל שקול ומחושב, והוא לא יביא את העולם כולו לסכנה של מלחמה גרעינית ח"ו, וכך גם טראמפ, ולכן שניהם ימנעו מלנקוט בצעדים שעלולים להביא להידרדרות של המצב. לכן, סביר להניח כנ"ל שרוסיה תשאף לא לפגוע ישירות בכלי השיט והטיס של בעלות הברית, ואלו ישתדלו מצידם לא לאיים באופן ישיר על כוחות רוסים.

 

תקיפה אמריקנית-אירופית על סוריה הינה ללא ספק ברכה גדולה עבור ישראל, הן משום שהיא תחליש את משטר הרשע הסורי (ויתכן שהדבר יהווה זרז להפלתו), והן בשל המסר התקיף שהדבר מעביר לאיראן, ולמשטר הצפון קוריאני (שמייצא טילים וטכנולוגיה גרעינית לאזורנו). אלו חסדי ונסי ה'!

 

ההתגרות בין ארה"ב לרוסיה – מסימני הגאולה

בתקופה שקדמה למלחמת המפרץ (בשנת תשנ"א, 1991 למניינם), התייחס הרבי מלך המשיח שליט"א להתגרות הגדולה שהייתה אז בין ברה"מ (שהייתה אז פטרוניתה של עיראק) לבין ארה"ב, ובין הקואליציה של בעלות הברית לבין עיראק:

 

"ובפרט כשרואים המאורעות שבתקופה האחרונה... נוסף לכך שכללות הענין ד"מלכויות מתגרות זו בזו" הוא מסימני הגאולה, כמאמר רז"ל "אם ראית מלכויות מתגרות זו בזו צפה לרגליו של משיח", הרי זה בהדגשה יתירה בנוגע ל"תולדות ישמעאל"... כדאיתא בילקוט שמעוני "...כל אומות העולם מתרעשים ומתבהלים"... והקב"ה אומר לישראל "בני אל תתייראו כל מה שעשיתי לא עשיתי אלא בשבילכם... הגיע זמן גאולתכם"

(משיחת שבת חיי שרה, תשנ"א).

 

דבריו הקדושים של הרבי מלך המשיח אקטואליים מתמיד, ומלמדים אותנו כי ההתגרות בין המעצמות, על הרקע הסורי ("תולדות ישמעאל"), הינה, אם כן, מסימני הגאולה, שתבוא בקרוב ממש, ואין לפחד ולהתיירא, ואדרבה, כדברי הרבי מה"מ באותה תקופה: "בתקופתנו זו – כאשר ישנו ענין של מבול ובלבול בלתי רצוי בעולם, כנראה במוחש ד"מלכויות מתגרות זו בזו"... ומחפשים עצות ויועצים איך להתנהג במצב הנוכחי... אמנם, המצב אצל בני ישראל הוא, שאין מה להתרעש ולהתבלבל מה"מבול" בעולם – אדרבה ואדרבה: "מבול" זה מהווה ענין רצוי וטוב ביותר לבני ישראל,

שכן, "כל מה שעשיתי לא עשיתי אלא בשבילכם, מפני מה אתם מתייראים, אל תיראו הגיע זמן גאולתכם..." [מתוך הנחה בלתי מוגה, הובא בהקדמה לספר "בשורת הגאולה", שהודפס כידוע בהסכמת כ"ק אדמו"ר מה"מ שליט"א].

 

כמו כן, יוזכר כי הרבי שליט"א התייחס לעובדה ש"בכורי אומות העולם" – דהיינו המעצמות המערביות – תוקפות את הצורר העיראקי, כחזרה על הנס של "למכה מצרים בבכוריהם", ומכאן מובן שגם עכשיו הדבר כן, וזהו נס גדול, ולטובת עם ישראל!

 

חשוב גם לציין שבאותה תקופה גם הרגיע הרבי שליט"א ואמר כי "ארץ ישראל היא המקום הבטוח ביותר בעולם" עבור עם ישראל, וכי לא יהיה צורך במסכות הגז, כידוע ומפורסם.

 

עובדה מדהימה נוספת היא שכל האירועים קורים בחודש ניסן, מיד לאחר חג הפסח, ובפרטות – מיד לאחר יום השבת קודש ו"סעודת משיח" - וכידוע ש"בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל", כן תהיה לנו, תיכף ומיד ממש, ומתוך שמחה וטוב לבב.

 

 

 

מאת: אבישי אפרגון

הכותב שירת בצה"ל בתפקיד מיוחד, והינו פרשן לעניני צבא ובטחון, מרצה בכיר וראש ישיבת חב"ד בכפר סבא

donate

תגובות

הוספת תגובה חדשה

בתהליך...