האגודה למען הגאולה האמיתית והשלמה

צה"ל תקף בסוריה בליל שבת // פרשנות בטחונית בראייה חסידית

ביטחון עם ישראל

הרב אבישי איפרגון 561 צפיות 0

צה"ל תקף בסוריה בליל שבת // פרשנות בטחונית בראייה חסידית

על פי דיווחים רבים בוצעה בליל שבת קודש תקיפה בסוריה. התקיפה בוצעה ע"י מטוסי קרב של חיל האוויר ששיגרו מספר גדול של טילי אוויר-קרקע (ו/או פצצות ארוכות טווח) אל הבסיס האיראני שקיומו הודלף לתקשורת הבינ"ל לפני כשלושה שבועות • פרשנות בטחונית בראייה חסידית מאת הרב אבישי אפרגון • הכתבה המלאה

תקיפה בסוריה של בסיס איראני

ע"פ דיווחים רבים בוצעה בליל שבת קודש תקיפה בסוריה. התקיפה בוצעה ע"י מטוסי קרב של חיל האוויר ששיגרו מספר גדול של טילי אוויר-קרקע (ו/או פצצות ארוכות טווח) אל הבסיס האיראני שקיומו הודלף לתקשורת הבינ"ל לפני כשלושה שבועות. ניתן להעריך כי הדלפת קיומו של הבסיס – שבוצעה ככל הנראה ע"י גורמי בטחון בישראל בהוראת הדרג המדיני – הינה חלק מהפעילות האינטנסיבית שמנהלת ישראל על מנת למנוע את ההתבססות האירנית בתוך סוריה.

הבסיס שהותקף ממוקם כ- 15 ק"מ מדמשק בירת סוריה, והוא מרוחק כ- 50 ק"מ מגבול ישראל. בסיס זה מיועד לאכלס בתוכו כמה מאות לוחמי מיליציות שיעים הפועלים בשליחותה של איראן בסיוע למשטר הסורי נגד המורדים. בצילומים של הבסיס נראים כמה עשרות מבני מגורים, מחסנים וכו', שניתן לאכלס בתוכם כמה מאות לוחמים על ציודם וכלי רכבם. כפי הנראה הבסיס האיראני הופצץ טרם שאוכלס במלואו, וזאת על מנת למנוע פגיעה רחבת היקף שתגרור את איראן וסוריה להגיב על התקיפה (ישנם דיווחים על מספר קטן של נפגעים).

ע"פ הדיווחים השונים נראה כי רק חלק מהמבנים בבסיס הושמד (כנראה מתוך רצון לא להגיע להסלמה נרחבת), ויתכן שגם מצבור תחמושת גדול – ככל הנראה של אמל"ח מתקדם המיועד לחיזבאללה – הותקף והושמד אף הוא, וזאת בהתאם למדיניות הישראלית שלא לאפשר העברת נשק מתקדם ואיכותי לחיזבאללה.

הסורים טענו כי כוחות ההגנה האווירית שלהם שיגרו טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראלים, וכי הם הצליחו ליירט ולהפיל 2 טילים ששיגרה ישראל לעבר הבסיס. יש לציין כי על אף העובדה שרובו של מערך הנ"מ הסורי הוא מיושן מאוד, וכולל בעיקר מערכות שנרכשו לפני 30-40 שנה, הרי שבעשור האחרון נרכש גם מספר מצומצם של מערכות נ"מ חדישות – כדוגמת הפנטסיר 22-SA וה- BUK-M2- שיש להן יכולת מסוימת ליירט גם טילי שיוט, כך שיתכן ואכן נערכו נסיונות ליירט את הטילים ששוגרו לעבר הבסיס. יחד עם זאת, הסבירות המעשית להצלחה של יירוט כזה (שבוודאי גם נלקח בחשבון ע"י מתכנני התקיפה בישראל) היא נמוכה.

ישראל פועלת למנוע התבססות איראנית בסוריה

התקיפה מגיעה לאחר שבתקופה האחרונה העבירה ישראל מסרים תקיפים, במספר צינורות – פומביים וחשאיים – להנהגה הסורית. עיקר תוכנם של המסרים הוא באזהרה ישראלית חריפה על כך שלא תינתן לאיראן שום אפשרות להתבסס בסמיכות לגבול ישראל. נראה כי בישראל עומדים, ובצדק, על כך שאין לאפשר לאיראן להקים בסיסים קבועים בסוריה, ובפרט לא בסמיכות לגבול ישראל ברמת הגולן. זהו קו אדום ישראלי, והתקיפה בשבת הינה מסר ברור כי ישראל לא תאפשר זאת לאיראן.

החשש בישראל הוא כי לאחר תבוסתו של דאעש בסוריה ובעיראק, תנסה איראן להרחיב את נוכחותה בסוריה. בסיסים איראנים בסוריה עלולים לאפשר לאיראן לפרוס שם כוחות ים, אוויר ויבשה, יחידות נ"מ, מתקני מודיעין, וכן להקים מפעלי טילים ורקטות, ומפעלי חימוש מתוחכם ומדויק.

ישראל הביעה את דאגתה בנושא גם מול האמריקנים, ומול הרוסים, ומענה חלקי לכך ניתן בסיכומים על הרחקת הכוחות הזרים מגבול ישראל ברמת הגולן. חשוב להדגיש כי הסד"כ האיראני הפרוס כיום בסוריה אינו מהווה איום משמעותי על ישראל, ואין לה שם כיום כוחות אוויר, ים או יבשה משמעותיים, אלא כמה מאות של יועצים ומומחים, ומספר מצומצם של חיילי "משמרות המהפכה".

יש לציין, כי ישראל אינה צד פעיל לסיכומים שונים שהושגו בין ירדן, רוסיה וארה"ב, ועובדה זו מאפשרת לה לפעול, באופנים רבים, ולסכל את ההתבססות האיראנית. ישנן דרכים רבות לעשות זאת, באופן חשאי ובאופן גלוי, והדרך שננקטה בשבת היא רק אחת הדרכים העומדות לרשות ישראל. עוד נראה, כי המדיניות הישראלית בסוריה זוכה לגיבויו של הנשיא טראמפ, שמוביל קו אנטי-איראני תקיף, הן בנושא הסכם הגרעין, והן בענין פעילותה החתרנית ומעורבותה של איראן בנעשה בסוריה, עיראק, תימן ומדינות המפרץ.

התקיפה בוצעה ככל הנראה מהתחום האווירי של הלבנון, וזאת על מנת לצמצם ככל האפשר את החיכוך האפשרי עם כלי הטיס ומערכות הנ"מ של הצבא הרוסי הפרוסים בסוריה.

האם אנו לפני הדרדרות ללחימה מול סוריה וחיזבאללה?

ככלל, למרות האירועים הבטחוניים בצפון, נשמרת באזור זה יציבות יחסית, ולא נראה כי צפוי עימות צבאי קרוב עם חיזבאללה וצבא סוריה, וזאת בעיקר בשל העובדה שחיזבאללה עדיין שקוע עמוק בביצה הסורית, ובשל ההחרפה החמורה ביחסים בין סעודיה לבין חיזבאללה ואיראן, שמדרדרים והולכים מדי יום.

זהו גם אינטרס מובהק של רוסיה, ואפילו של סוריה עצמה ושל איראן, שלא להסתבך בלחימה בתקופה זו, בה הם מנסים לדחוק סופית את דאעש (שעדיין מזנב בהם באזורים רבים, ביחד עם עשרות אלפי מורדים מארגונים אחרים, וביחד עם הכורדים ששולטים למעשה על חלק נכבד מצפון-מזרח סוריה).

ביחד עם זאת, ולאור הדיווחים הרבים בכלי התקשורת על העוצמה הרקטית שבידי חיזבאללה, ראוי לבחון מקרוב את עוצמתו של ארגון החיזבאללה ויכולתו לאיים על ישראל.

רק אחוזים בודדים מהרקטות מאיימות על אזור המרכז

ראשית, רובן המוחלט של הרקטות (95% מתוכן) הינן קצרות טווח, ומסוגלות לאיים רק על 30-40 ק"מ מהצפון. רק אחוזים בודדים מהרקטות מסוגלות להגיע לאזור המרכז.

שנית, קרוב ל 80 אחוז מהרקטות נופלות בשטחים פתוחים – כך היה במלחמת לבנון השניה, וכך גם ב"צוק איתן" בו נפלו 3600 רקטות בשטח פתוח (מתוך 4500), ו- 188 רקטות נוספות נפלו ברצועת עזה הבנויה בצפיפות, וגרמו לפלסטינים יותר אבדות מאשר מה שנגרם בישראל. גם במלחמת לבנון השניה התפרקו רקטות רבות של חיזבאללה באוויר, או התפוצצו תוך כדי טיסה, ולא גרמו נזקים. מתוך 20-25 רקטות רקטות סוריות לטווח ארוך מדגם 302-M ששוגרו לעבר ישראל, התפרקו כמעט כולן, ולא נגרם מהן שום נזק, בחסדי ה'.

הגורם השלישי הינו מערכות היירוט. מערכות אלו מתעלמות מלכתחילה מהרקטות הנופלות בשטחים פתוחים (בערך 80% מהרקטות כנ"ל), ומתוכננות להתמודד רק עם אותן רקטות שיכולות ליפול בתוך הערים. אחוזי ההצלחה של מערכות הירוט גבוהים מאוד – למעלה מ 90%. מערכת כיפת ברזל המשודרגת, מסוגלת כיום להגן על שטחים גדולים, גם מול מטחים של מאות רקטות (היל"ת). תוך כשנתיים תיכנס לשירות מערכת "קרן ברזל" שמיירטת רקטות ע"י קרני לייזר.

מערכת הגנה רב שכבתית

תפיסת ההגנה הינה "רב שכבתית" – דהיינו שמול כל סוג (טווח) של רקטות, מוצבת לפחות מערכת יירוט אחת, כך שישנה הגנה טובה מול כל הרקטות.

לדוגמא, מול רקטות הפאתח 110 האיראניות שמסוגלות להגיע לאזור המרכז, מציבה ישראל את "שרביט קסמים" – זוהי מערכת הירוט המתקדמת ביותר בעולם, עם יכולות ביות והנחיה שמאפשרות לה לפגוע "ראש בראש" בכל רקטה שהיא, כולל רקטות מדויקות שיש להן מערכות GPS, וגם כנגד רקטות שמסוגלות לבצע תמרון באוויר. מערכת זו פועלת בשיתוף פעולה עם מערכות הפטריוט והחץ2, כך שגם אם אחת מהמערכות נכשלת ביירוט הרקטה, משוגרים לעברה טילי ירוט של המערכות האחרות, כך שבסה"כ ההערכה היא כי לפחות כ- 90% מהרקטות שישוגרו לאזור המרכז ייורטו (בנוסף לכך שרובן הגדול יפלו בשטח פתוח). כמו כן יש לזכור כי גם רקטה שנופלת בשטח בנוי, נופלת פעמים רבות לא על בנינים, אלא על כבישים, דרכים, מגרשים, חצרות וכו'.

הרקטות המונחות GPS (והמתמרנות) של חיזבאללה תוכננו להיות אחת מה"הפתעות" שהוא הכין לישראל, אולם מערכת "שרביט קסמים" שנכנסה לשירות השנה, מהווה את ההפתעה הנגדית של ישראל, וזאת בשילוב עם מערכת החץ2 המשודרגת שנחשבת לאחת המערכות האיכותיות בעולם ליירוט רקטות ארוכות טווח וטילים.

"הפתעה" נוספת הינה מספר מצומצם של טילי סקאד (מסוריה). אולם, צה"ל נערך לכך מראש – על בסיס מודיעיני – ומול טילים אלו פרוסים כיום טילי החץ2 והחץ3, שיש להם יכולת אקסו-אטמוספרית, דהיינו יכולת יירוט בגבהים עצומים מחוץ לאטמוספירה, על מנת להרחיק כל נזק אפשרי אפילו מרסיסי הטיל המושמד. כל זאת בסיכויי הצלחה של קרוב ל- 100 אחוז. ביחד עם מערכות "פטריוט" המשופר, ו"שרביט קסמים" – שלכולן יש יכולת ליירט טילי סקאד – ההערכה המקובלת היא שניתן לנטרל את האיום הזה כמעט לחלוטין. כמו כן, משגרי הסקאד הינם גדולים וקל לאתרם ולהשמידם.

חשוב להדגיש כי זו חובה גמורה להישמע להוראות, ולשהות בממ"ד / מקלט במידת הצורך וכו'. וזאת משום שלמרות מערכות היירוט, עדיין צפוי אחוז מסוים מהרקטות להוות איום ח"ו.

יכולת התקפית

בתרגיל שנערך לאחרונה בצפון, הופעלו יכולות רבות, חלקן מסווגות. מה שניתן לפרסום הוא: רקטות ישראליות מדויקות לטווחים של עשרות ק"מ, מערכות "מעיל רוח" שמותקנות על טנקי מרכבה ונגמ"שי נמ"ר ומיירטות את טילי הנ"ט הנורים אליהם, פגזי תותחים ומרגמות "חכמים" ומדויקים, מאות כלי טיס בלתי מאוישים שמסוגלים לבצע מגוון משימות (ישראל מובילה עולמית בתחום זה), וכן כלי רכב רובוטיים. התכנון הצה"לי, שהינו לקח מרכזי ממלחמת לבנון השניה, הוא להשתלט תוך ימים ספורים על כל משגרי הרקטות בדרום לבנון, ובכך לצמצם באופן מאוד משמעותי את ירי הרקטות, תוך פגיעה אנושה בצמרת חיזבאללה ובלוחמיו. הפעילות תתבצע במהלכים מפתיעים שישברו את ההגיון המבצעי של חיזבאללה, תוך שימוש מסיבי בלוחמת סייבר ובלוחמה אלקטרונית, ותקיפות אדירות היקף של חיל האוויר.

ביחד עם נחישות בהנהגה הישראלית ובעורף, יוכל צה"ל להכריע במהירות את חיזבאללה בסיי"ד, וללא נזקים גדולים ח"ו בעורף האזרחי.

לקח חשוב ביותר מנסיון העבר

בתוך כל הדיון והשיח הציבורי בענין רקטות החיזבאללה יש לזכור גורם יסודי ביותר. עד ליציאת-בריחת צה"ל מלבנון בשנת תש"ס, בהוראת ממשלת השמאל, לא היו שום רקטות ארוכות טווח בידיו של החיזבאללה!
זוהי עובדה ידועה היטב למי שמצוי בתחום.

אמנם, רקטות מדגם פאג'ר הוכנסו ללבנון כבר לפני כן, אולם, מספרן היה מצומצם, ואיראן שמרה אותן תחת שליטתה המוחלטת ולא איפשרה לחיזבאללה להשתמש בהן.

רק לאחר הנסיגה-בריחה הישראלית, במהלכה אירעו גם מחדלים בטחוניים, ציוד צבאי ישראלי רב נפל בידי החיזבאללה, וצבא דרום לבנון (אותו הקימה וטיפחה ישראל) התפרק לרסיסים ללא סיוע ישראלי, הוחלט באיראן על "שדרוג" מעמדו של חיזבאללה, היות והוא היה האחראי ל"הישג" של הנסיגה הישראלית. מאז ואילך החלה איראן להזרים רקטות ארוכות טווח, מסוגים שונים, ואף העבירה אותן לשליטתו המוחלטת של חיזבאללה, עד לבנייתה של התשתית הרקטית הנרחבת כיום.

הלקח הוא ברור – ויתור על שטחים הנחוצים לביטחוננו, הינו איוולת שאין כדוגמתה, והוא תמיד מביא ליצירתן של סכנות חמורות בהרבה בהמשך. כך היה גם בהסכמי אוסלו שהביאו לישראל עשרות אלפי "שוטרים" (שהיו למעשה חיילי חטיבות "צבא שחרור פלשתין" ולחמו בצה"ל באינתיפאדה השניה), וכך אירע בנסיגה מרצועת עזה שהביאה להפיכתו של החמאס מארגון החמוש בסכינים ובאקדחים, לארגון בעל עשרות אלפי חיילים, חמושים במגוון טילי נ"ט, נ"מ, ואלפי רקטות.

כל ויתור שכזה הינו אסור לחלוטין גם מבחינה הלכתית וכמבואר בשו"ע סימן שכ"ט (שמדבר על שמירה והתגוננות גם במצב של גלות, ולאו דוקא בארץ ישראל, ומכאן שעל פי השולחן ערוך, שמירה על שטחי בטחון אינה קשורה כלל לעובדת היותם שטחי ארץ הקודש, אלא רק על נחיצותם לבטחון יהודים).

נסי וחסדי ה'

חיזבאללה איבד בשבועיים האחרונים כ- 100-50 לוחמים (ומאות פצועים) בקרבות נגד דאעש וארגוני מורדים אחרים. בנוסף, כמעט כל מדינות הליגה הערבית הכריזו כי הוא "ארגון טרור" שמאיים על בטחונן. ולכן, סכנת העימות איתו ממשיכה להיות נמוכה. אלו נסים גדולים לטובת עם ישראל – "סכסכתי מצרים במצרים" – ויש להודות עליהם לה' יתברך ולפרסם אותם, כהוראת הרבי מלך המשיח הידועה (ש"פ וישב תשנ"ב).

הכותב שירת בצה"ל בתפקיד מיוחד, והינו פרשן לעניני צבא ובטחון, ראש ישיבת כפר סבא, ומרצה בכיר. להתוועדויות, הרצאות, מצגות יחודיות 054-7281770.

donate

תגובות

הוספת תגובה חדשה

בתהליך...